dental, clinic, orthodontics-2450751.jpg

PORADNIA STOMATOLOGICZNA

Gabinety Stomatologiczne


Przyjmują lekarze:
1/ dr Michał Wieczorek
2/ dr Małgorzata Zagórska – Wieczorek
3/ dr Henryka Dasiewicz – Wieczorek
4/ dr Anna Paprotna – Cnota
5/ dr Kinga Korczak – Tajstra
6/ dr Katarzyna Parylak – Jadwiszczok

Profilaktyka


Należy pamiętać , że również w dziedzinie stomatologii powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” ma priorytetowe znaczenie. Dlatego musimy dbać o Nasze uzębienie od najmłodszych lat. Pomaga nam w tym również szeroka gama zabiegów profilaktyki przeprowadzanych zarówno przez samych pacjentów w domu jak również profesjonalne zabiegi przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym. Należy wiedzieć, że są to zabiegi całkowicie bezbolesne i w pełni tolerowane nawet przez najbardziej „zastraszonych” pacjentów jakimi są dzieci. Do takich zabiegów zaliczamy:

  • podstawowe badanie stomatologiczne, które powinno być przeprowadzane w odstępach 6 – cio miesięcznych. Po takim badaniu dowiemy się prawie wszystkiego o naszej jamie ustnej a kamera wewnątrzustna pokaże nam jej powiększony obraz na ekranie monitora. Na tej wizycie dowiemy się również niezbędnych wskazówek na temat prawidłowej higieny jamy ustnej.
  • lakowanie – głównym wskazaniem do lakowania dopiero co wyrżniętych zębów są silnie rozwinięte bruzdy. Zabieg ten polega na wypełnieniu naturalnych bruzd zdrowego zęba specjalnym preparatem uwalniającym związki fluoru, co przy prawidłowej higienie praktycznie zapobiega powstawaniu próchnicy. Należy pamiętać, że lakowanie bruzd ma tylko wtedy sens i jest efektywne, gdy są przeprowadzane regularne badania kontrolne i gdy w razie potrzeby lakowanie zostanie w porę uzupełnione.
  • skaning, piaskowanie, kieretaż – zabiegi polegające na usunięciu osadów nazębnych poprawiają nie tylko estetykę lecz w głównej mierze zapobiegają chorobom przyzębia i dziąseł. Częstotliwość przeprowadzania tego zabiegu jest indywidualna dla każdego pacjenta.

Stomatologia estetyczna


  • wybielanie nakładkowe preparatem Opalescencje – często na zębach powstają trwałe, ciemne przebarwienia np. z picia kawy, herbaty, soków czy palenia papierosów. By je usunąć, przeprowadza się w gabinecie dentystycznym „nakładkowe wybielanie zębów”. Składniki żelu wybielającego wnikają w głąb zębów, gdzie uwalniają atomy tlenu powodujące utlenienie – wybielenie przebarwień. Podczas pierwszej wizyty lekarz stomatolog bada stan zębów i dziąseł, a w razie konieczności tymczasowo zabezpiecza również ubytki (wypełnienia, korony i mosty nie ulegają wybieleniu), zostaje usunięty kamień i osad. Pobiera się wyciski potrzebne do wykonania indywidualnych nakładek na zęby – pacjent w domu aplikuje do nich żel wybielający Opalescence, umieszcza je na zębach i pozostawia na całą noc ( 8 godz.). Cały zabieg trwa około 8-10 nocy. Natomiast efekt można czasem zauważyć już po pierwszej nocy. Po ustabilizowaniu koloru (ok. 2 tygodnie po zakończonej kuracji), lekarz stomatolog ostatecznie wypełnia zęby wg nowego jaśniejszego koloru.
  • wybielanie zębów martwych po leczeniu endodontycznym ,
  • licówki porcelanowe stosuje się w przypadku koron z czarnym, metalowym brzegiem i chęci zmiany wyglądu odbarwionych zębów. Licówka o grubości 0,5 – 0,7 mm może całkowicie zmienić uśmiech – jest doskonała w maskowaniu przebarwionych i uszczerbionych zębów. Licówki porcelanowe są wykonywane przez najlepszych techników na świecie, we włoskiej Anconie.

Endodoncja


Leczenie endodontyczne, znane również pod nazwą leczenie kanałowe, jest to postępowanie mające na celu, aby przeleczone (martwe) zęby były tolerowane przez organizm i pozostały zdolne do spełniania swoich funkcji. Pamiętajmy, że dobrze przeleczony Ząb jest najlepszym „implantem”
Dwa czynniki mają decydujący wpływ na prawidłowo przeprowadzone leczenie:

  • prawidłowa ocena kształtu i długości korzena – do tego celu służą nam takie urządzenia jak endometr oraz radiowizjografia czyli system zaawansowanego cyfrowego rtg,
  • prawidłowe opracowanie oraz szczelne wypełnienie kanałów korzeniowych. Zabieg ten najdokładniej wykonuje elektroniczne urządzenie zwane mikrosilnikiem endodontycznym.

Protetyka


Proponujemy pełny zakres usług protetycznych m.in.:
1. korony i mosty porcelanowe również prace pełnoceramiczne
 
Kiedy należy okoronować ząb?
– kiedy utrata twardych tkanek wynosi powyżej 50% (czyli nie mamy w buzi połowy widocznego zęba)
– po leczeniu kanałowym zęba. Czego nie robi się w Polsce ze względów

finansowych obciążających pacjenta
– ze względów estetycznych, poprawiających wygląd zniszczonych zębów
– ze względów funkcjonalnych, umożliwiających spożywanie pokarmów
 
Co to jest korona porcelanowa?
Lekarz dentysta we współpracy z technikiem dentystycznym tworzy uzupełnienie stałe, nie wyjmowane z buzi, zwane koroną.
W obecnej dobie na rynku mamy korony porcelanowe różnego rodzaju i to konkretny przypadek pacjenta mówi nam jaki rodzaj porcelany mamy zastosować.
Do przeszłości należą już korony metalowe kute przez techników dentystycznych, które potem pokrywano materiałami przypominającymi kolor zębów sąsiednich, bądź pozostawiano w jamie ustnej bez żadnej oprawy – od tak sobie „coś srebrnego w gębie”.

Oferta gabinetu:

  • korony porcelanowe na metalu
  • korony porcelanowe na złocie
  • korony bez metalowe
  • PROCERA – szwedzkie korony porcelanowe bez metalu
  • wkłady koronowo korzeniowe: zarówno lane jak i na bazie włókien szklanych
  • licówki porcelanowe oraz kompozytowe
  • protezy szkieletowe, nylonowe, acetalowe, akrylanowe
  • elementy retencyjne takie jak: zasuwy, zatrzaski czy teleskopy
  • wkłady, nakłady porcelanowe lub kompozytowe
  • mosty adhezyjne – bardzo korzystne rozwiązanie protetyczne w przypadku utraty jednego lub dwóch zębów, niewymagające szlifowania lub niewielkiego szlifowania zębów (zęba) sąsiednich, jednocześnie stanowiące alternatywę ekonomiczną dla implantologii.

Implantologia


Współczesny implant to zwykle nic innego jak tytanowa śrubka, która umieszczona w kości szczęki lub żuchwy pełni rolę łącznika lub kotwicy, między sztucznymi zębami, a kostnym podłożem. Fenomen implantologii polega na tym, że organizm ludzki w żaden sposób nie odnajduje w tytanowym wszczepie cech ciała obcego, a tym samym nie wywołuje żadnej reakcji obronnej. Praktycznym skutkiem jest niczym nieskrępowane narastanie kości i połączenie z implantem.
Zabieg, który co prawda jest newralgicznym punktem leczenia, przebiega krok po kroku według całościowego planu wynikającego z oczekiwań pacjenta, wyników badań i pomiarów kostnych (na podstawie zdjęć rtg) Polega on na wykonaniu w ściśle określonych miejscach kości niewielkich otworów tak by następnie wkręcić implanty i pokryć je dziąsłem na czas gojenia. W zależności od ilości założonych wszczepów zabieg trwa od pół godziny do dwóch godzin. Jest całkowicie bezbolesny dzięki zastosowaniu standardowego znieczulenia miejscowego. W okresie wgajania implantów który trwa od 3 do 6 miesięcy pacjent może bez obawy używać tymczasowo protezy tradycyjne. Po upływie tego czasu stomatolog na następnej wizycie odkrywa wierzch wszczepu by na kilkanaście dni zamocować na nim tzw śrubę gojącą przedłużającą implant aż po brzeg dziąsła. Na tym etapie następuje wygojenie śluzówki i wyprofilowanie brzegu dziąsłowego w naturalnym, girlandowatym kształcie. Teraz wreszcie cierpliwości staje się zadość, a kolejne wizyty przynoszą upragniony efekt. Po pobraniu wycisków przez lekarza laboratorium protetyczne przygotowuje ostateczną pracę protetyczną (koronę, most lub protezę zatrzaskową), którą lekarz przymocowuje do zrośniętych z kością implantów.
Kilkuwizytowy system leczenia, skrupulatne badania wstępne oraz misterna technika chirurgiczna i protetyczna powodują, że owoc pracy do złudzenia przypomina naturalne zęby. Dziąsło i lśniąca ceramiczna powierzchnia korony całkowicie zakrywają metalowe części implantu. Odcień, przeźroczystość i błyszcząca glazura korony protetycznej są indywidualnie dopasowywane do pacjenta harmonizując z sąsiednimi zębami.
Przeprowadzamy zabiegi implantacji w systemie OSTEOPLANT. Są to zabiegi wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta przez wykwalifikowanego implantologa. Wszelkich informacji co do możliwości implantacji oraz pozniejszej odbudowy protetycznej udzielimy na miejscu po przeprowadzonym badaniu stomatologicznym

Szynowanie zębów


Szynowanie zębów z patologiczną ruchomością – unieruchamianie rozchwianych zębów spowodowane chorobami przyzębia lub urazem mechanicznym. Stosujemy różne metody szynowania m.in. – szyny AET – bez szlifowania zębów – zapewniające dobry efekt estetyczny i stabilizację zębów umożliwiającą ich prawidłową funkcję.

Chirurgia stomatologiczna


Zabiegi chirurgiczne mają na celu bądź usunięcie zmian zapalonych, bądź korektę istniejących warunków zębowo – dziąsłowych. Zabiegi te są w wielu przypadkach częścią leczenia wielospecjalistycznego obejmującego chirurgię, periodontologię, protetykę, ortodoncję lub implantologię.
Wykonujemy następujące zabiegi:
– Hemisekcja – zabieg stomatologiczny przeprowadzany w zębach wielokorzeniowych zniszczonych, złamanych, polegający na usunięciu w znieczuleniu miejscowym jednego (lub więcej) korzenia zęba przy pozostawieniu w jamie ustnej pozostałych korzeni.
– Resekcja wierzchołka zęba jest stosunkowo prostym zabiegiem chirurgicznym. Jest on wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Polega na odsłonięciu dziąsła oraz zdjęciu niewielkiej ilości kości w okolicy wierzchołka leczonego zęba oraz odcięciu chorobowo zmienionego wierzchołka wraz z otaczającymi zmianami zapalnymi. Ubytek w kości można wypełnić materiałem kościozastępczym, gwarantującym lepszą regenerację utraconej kości. Ranę zaszywa się chirurgicznie. W okresie pozabiegowym obejmującym kilka dni mogą choć nie muszą wystąpić dolegliwości bólowe oraz niewielki obrzęk tkanek miękkich okolicy.
– Usuwanie zębów zatrzmanych – Niekiedy zęby nie mają miejsca aby prawidłowo „wyrosnąć”. Przyczyną może być również nieprawidłowe położenie zęba. Czasem musimy pozbyć się takich zębów z tego powodu, że próbując się wyrznąć powodują stany zapalne, bóle czy rujnują inne zdrowe zęby.